March 18, 2014

Prep roundup: Garcia scores four goals for Coahulla Creek soccer

From Staff Reports
sports@daltoncitizen.com

— Pedro Garcia had four goals and — despite his heavy output — plenty of offensive help as Coahulla Creek High School’s boys soccer team rolled to a 9-1 win over visiting Gordon Central on Tuesday night.

The Colts (7-2-1), who improved to 6-2 in Region 5-3A play, also got a pair of goals from Jo-An Barcenas, plus one each from Missael Fraire — the keeper scored on a penalty kick — Gustavo Mendiola and Ronnie Vargas.

Fraire recorded six saves for the Colts, who led 3-1 at halftime.

Coahulla Creek girls 2, Gordon Central 1: Regina Pacheco scored both goals for the Lady Colts (4-6, 4-4 Region 5-3A) in the home win.

Gordon Central held a 1-0 lead in the first half but Coahulla Creek scored twice before halftime. Melissa Cabrera made 10 saves at goalkeeper for the Lady Colts, who took 27 shots.

Mount Paran Christian boys 9, Christian Heritage 0: The Lions dropped to 0-6 overall and 0-5 in Area 7-A with the loss in Kennesaw.

Mount Paran Christian girls 2, Christian Heritage 0: The Lady Eagles scored just one goal in each half despite outshooting the Lady Lions 37-0. Sarah Massengale had 35 saves in goal for Christian Heritage (1-5-1, 1-4 Area 7-A) in the road match.

Cass girls 5, Dalton 0: The Lady Catamounts (5-2-1) trailed 1-0 at halftime of the road match, for which they were missing center midfielder Rocio Carrizales because of an ankle injury and left midfielder Patricia Hernandez because of a concussion.

However, Lady Cats coach Tony Carlson said that Dalton “must find a way to pull it together with or without them.”

Dalton keeper Alex Brumbelow made eight saves against 14 shots on goal by Cass.

Morris Innovative boys 4, Model 0: Celebrating their first-ever ranking in the eurosportscoreboard.com Class 2A top 10, the Tigers let Elmer Hernandez do much of the celebrating.

Hernandez had a hat trick to lead eighth-ranked Morris Innovative (7-4, 7-3 Region 7-2A) to the win at Harmon Field. Sergio Mendiola had the other goal for the Tigers off of an assist from Eduardo Padilla, while Oscar Reyes recorded the shutout in goal.

Model girls 10, Morris Innovative 0: The Lady Tigers (0-10, 0-10 Region 7-2A) trailed 2-0 at halftime in the home loss.

Brianda Martinez made close to 15 saves in the first half at goalkeeper, Morris Innovative coach Irene Quintero said, while Sabrina Sanchez took five shots for the Lady Tigers.

North Murray boys 2, Sonoraville 0: Arturo Garcia set up a first-half goal by Victor Iturbero and found the net on a long assist on Jacob Dotson’s free kick in the second half to lead the Mountaineers (6-1, 6-1 Region 5-3A) in the home win.

Manuel Gonzalez made three saves as he earned the shutout in goal.

North Murray girls 4, Sonoraville 0: The Lady Mountaineers (2-5, 2-5 Region 5-3A) scored three goals in the first half to take control at home.

Veronica Miranda scored twice, while Victoria Jacobo and Alonda Bennett each scored once. Bennett also assisted on two goals and goalkeeper Amber Bandy made three saves.

Heritage-Catoosa boys 4, Northwest Whitfield 2: David Franco scored twice for the visiting Bruins (4-3-3, 2-2 Sub-region 7B-4A).

Northwest outshot Heritage 18-10, but the Generals converted their best chances, Northwest coach Ryan Scoggins said. The game was 1-all at halftime and Northwest scored to take a lead in the second half.

“It was a really ugly match for us,” Scoggins said. “It was just sloppy play.”

Heritage girls 6, Northwest 2: Ashlee Huynh scored in the first half for the visiting Lady Bruins (7-2, 3-1 Sub-region 7B-4A) on an assist from Nancy Paz, who scored Northwest’s second-half goal on a free kick.

Heritage, which outshot the Lady Bruins 28-14, led 4-1 at halftime.

Southeast Whitfield boys 1, Boyd-Buchanan (Chattanooga) 0: Isael Gutierrez scored on a penalty kick in the final minutes of the game as the Raiders (8-1-1) outshot the Buccaneers 20-6 during the non-region victory on the road.

• Dalton junior varsity boys 4, McCallie (Chattanooga) 0: Jamie Ortiz scored twice for the Cats, who remained undefeated through seven matches with the road win. Cristian Valladares and Jose Boyzo each scored one goal, while Luis Torres earned the shutout in goal

• Murray County’s boys and girls varsity matches with visiting Chattooga were postponed. A makeup date for the Region 7-2A competitions have not been determined.



Golf



• Dalton’s boys shot a 316 in the final round of the North Georgia Invitational to finish at 643 and place third behind Peachtree Ridge and Harrison in the nine-team tournament.

The Catamounts opened with a 327 last week at Barnsley Gardens in Adairsville. Tuesday’s 18 holes were played at The Farm Golf Club in Rocky Face, and Davis Kirk’s 5-over 77 led Dalton, which also got scoring rounds from Landon Hicks (78), Allen Behr (79) and Jacob Brown (82). Kirk made the all-tournament team with a total score of 159.

Northwest shot a 356 after a 358 in the first round for a combined score of 714 and seventh-place finish. Ethan Hayes shot an 81 for the Bruins, who also had scoring rounds from Chad Flanders (82), Chandler Lomax (95) and Tyler Clayton (98).

Christian Heritage carded a 433 in the second round after a 453 in the first and finished at 886. Blake Harper’s 84 was the best round on Tuesday for the Lions, who also had counting rounds from Kyle Stanley (94), Hutch Swafford (120) and Tyler Tipton (135).

• Murray County’s boys finished last in a three-team nine-hole match with Pickens and host Sonoraville at Fields Ferry Golf Course in Calhoun, with Sonoraville winning with a 167 ahead of Pickens (181) and Murray County (262).

Donald King shot a 57 to lead the Indians, who also had scoring rounds from Ethan Wright (62), Garrett Hammonds (71) and Joseph Messer (72). For the girls, Pickens (110) won followed by Sonoraville (115) and Murray County (131). Amber Lewis shot a 64 for the Lady Indians, and Rebekah Wildes (67) also counted for the team.

Ringgold girls 101, Northwest 102: Marlee Bingham (45) and Emilee McKinney (57) scored for the Lady Bruins in a modified match at Nob North Golf Course in Varnell. Each team only had two competitors instead of the required minimum of three for official Georgia High School Association team competition.

Ringgold JV boys 175, Northwest 177: Tyler Lindsey shot a 3-over 39 at Nob North Golf Course to lead the Bruins, who also had scoring rounds from Tate Higgins (44), Cole Roberts (47) and Elliot McBryer (47).



Tennis



Christian Heritage boys 5, Excel Christian 0: The Lions (6-3) improved to 3-1 in Region 6-A with their win at Dellinger Park in Cartersville.

Singles winners were No. 1 Phillip McClure, 6-3, 6-2, No. 2 Evan Townsend, 6-0, 6-4, and No. 3 Devin Sanders, 6-1, 6-1. Doubles winners were No. 1 Brian Pierce and Samuel Pippin, 6-0, 6-0, and No. 2 Austin Lowe and Cal Paige, 6-1, 6-2.

Excel Christian girls 4, Christian Heritage 1: The lone victory for the Lady Lions (4-5, 1-3) in the road match came at No. 2 doubles as Courtney Pirkle and Sydney White won 6-3, 6-0.

Coahulla Creek boys 5, Ringgold 0: The Colts remained undefeated through 12 matches overall, including 10 in Region 5-3A play, with the road win.

Singles winners were No. 1 Jake Mathis, 6-0, 6-0, No. 2 Chase Lynch 6-0, 6-4, and No. 3 Alex Jarjoura, 6-1, 6-0. Doubles winners were No. 1 Donovan Newby, Austin Turner, 6-0, 6-0, and No. 2 Andy Dixon and Jacob White, 6-1, 6-4.

Coahulla Creek girls 5, Ringgold 0: The Lady Colts (10-2, 8-2 Region 5-3A) also rolled in Ringgold, getting singles wins from No. 1 Erin Orem, 6-0, 6-0, No. 2 Kathryn Barker, 6-0, 6-0, and No. 3 Katherine Ann Sheppard, 6-0, 6-1, plus doubles wins from No. 1 Vanessa Suarez and Alex Wilbanks, 6-0, 6-0, and No. 2 Olivia Hughes and Madison Zerbe, 6-0, 6-2.

Dalton boys 5, LaFayette 0: The Catamounts (10-3, 4-0 Sub-region 7B-4A) moved within a victory of a sweep of sub-region competition with the road win.

Singles winners were No. 1 Jacob Johnson, 6-4, 6-0, No. 2 Shazman Ali, 6-0, 6-1, and No. 3 Nathan Bryant, 6-0, 6-0. Doubles winners were No. 1 Will Alderman and Ryan Harper, 6-0, 6-2, and No. 2 Thom-as Delay and Nicholas Nelson, 6-1, 6-1.

Dalton girls 3, LaFayette 2: The Lady Cats (7-5, 4-0 Sub-region 7B-4A) also stepped closer to a sub-region sweep with their road victory, getting singles wins from No. 2 Anna Grace Wilson, 6-0, 6-0, and No. 3 Olivia Dinges, 6-0, 6-0, plus a doubles win from No. 2 Eunice Alvarran and Mary Margaret Snipes, 6-3, 6-2.

Chattooga boys 3, Murray County 2: The Indians swept doubles competition in the first of two matches on the road at Chattooga. Victories came from No. 1 Carlos Gutierrez and Tristen Moore , 6-2, 4-6, 6-1, and No. 2 Luis Gutierrez and Noel Moreno, 6-2, 6-0.

Calhoun boys 5, Murray County 0: The Indians fell to 1-7 overall and 0-3 in Region 7-2A.

Murray County girls 5, Chattooga 0: The Lady Indians swept the first of two matches at Chattooga, making up a previously rained-out match with Calhoun as well.

Singles winners for Murray County were No. 1 Greta Lazzarotto, 6-0, 6-0, No. 2 Gabbie Borderlon, 6-0, 6-0, and No. 3 Allison Jones, 6-0, 6-0. Doubles victories came from No. 1 Chloe Brown and Kailey Webb, 6-0, 6-1, and No. 2 Alyssa Jones and Emily Myers, 6-1, 6-1.

Calhoun girls 4, Murray County 1: The Lady Indians (7-1, 2-1 Region 7-2A) suffered their first loss of the year, but Lazzaratto won 6-1, 6-2 at No. 1 singles.

• North Murray’s boys played a doubleheader at Lakeview-Fort Oglethorpe — both Region 5-3A matches — and won each 3-2 relying on the same individual winners.

The Mountaineers are 3-5 overall and in region play.

In singles, No. 2 Hunter Kvistad won 6-0, 6-1 and 6-0, 6-2, while No. 3 Josh Davis won 6-0, 6-2 and 6-0, 6-1. In doubles, No. 2 T.J. Jones and Chandler Keith won 7-5, 6-4 and 6-0, 6-2.

Northwest boys 3, Trion 2: The Bruins (5-1) got singles wins from No. 1 Triston Smith, 8-6, and No. 3 Troy Poe, 8-4, plus a doubles win from No. 1 Blake Frankenberger and Jacob Frederickson, 8-6, to take the non-region victory at Edwards Park.

Northwest Whitfield girls 4, Trion 1: The Lady Bruins (4-2) picked up a non-region win at Edwards Park in Varnell, getting singles wins from No. 1 Gracie Cansler, 8-1 in pro-set play, and No. 2 Sara Richards, 8-1, plus a doubles sweep from No. 1 Halley Henderson and Allie Wagner, 8-2, and No. 2 Mary Kate Jones and Megan Richards, 8-2.



Track and field



• Southeast swept boys and girls competition in a four-team meet at home.

The Raiders won with 104 points, followed by Gordon Lee (69), Calhoun (43) and Lakeview-Fort Oglethorpe (22). The Lady Raiders (79) were followed by LFO (64), Gordon Lee (47) and Calhoun (34).

Claiming two individual event victories for Southeast’s boys were Luis Perez (1,600-meter run, 4 minutes, 45 seconds; 800, 2:10) and Will Swantic (200, 23.46; 100, 11.41).

Other individual winners for Southeast were Matt Cloer (shot put, 40-0), Martin Nuñez (discus, 115-5) and David McCurry (110 hurdles, 18.22). The 4x400 relay team of Johnston, Chaz Payne, Perez and Swantic won in 4:00.

For the Lady Raiders, Sarah Sullivan won the 1,600 (5:58) and 800 (2:39), while other individual event winners were Tori Brock (400, 1:07.32), Ana Padilla (3,200, 13:52) and Anissa Sosebee (110 hurdles, 16.54). The 4x400 relay team of Brock, Lily John-son, Angie Purkey and Sullivan won in 4:44.

• Dalton hosted a four-team meet versus Northwest, Gilmer and Ridgeland, with Dalton’s boys and Northwest’s girls winning.

The Cats (89) were followed by Ridge-land (59), Northwest (52) and Gilmer (34). The Lady Bruins (92) were followed by Dalton (86), Gilmer (40) and Ridgeland (21).

In the boys meet, Dalton’s individual event winners were Zek Cobb (high jump, 5-9), Hayden Gross (shot put, 47-6), Colton Fromm (400, 54.20), Francisco Perez (3,200; 10:32), Kelvis Rhodes (long jump, 19-4) and Chase White (triple jump, 39-8).

Northwest’s Dylan Richards won the 800 in 2:12 and the 1,600 in 4:59, while the 4x400 relay team of Jagger Hughes, Justin Palmer, Richards and Mason Shepard won in 3:48.

In the girls meet, Northwest’s McKinley Hopkins was a triple winner — she took the triple jump in 32-10, the 100 hurdles in 16.04 and the 300 hurdles in 49.32 — while Jen Rivera won the 800 (2:44) and the 1,600 (6:02). Other individual winners were Analeigh Hopkins (pole vault, 7-6) and Macy Weeks (long jump, 15-9).

Dalton’s Adrianna Bryant took the high jump in (4-8) and the 100 in 12.95, while other individual winners for the Lady Cats were Natalie Ramos (shot put, 30-11) Anna Ruiz (200, 28.73) and Araceli Torres (84-4). The 4x100 relay team of Bryant, Haley Ledford, Ruiz and Gabby Wright won in 53.32.

• Coahulla Creek swept a head-to-head meet at LaFayette.

Coahulla Creek’s girls earned 75 points to LaFayette’s 59, while Coahulla Creek’s boys had 105 points to LaFayette’s 31.

For Coahulla Creek’s boys Timmy Hooper won the 800 in 2:08 and the 1,600 in 4:14. Other individual winners for the Colts were Jacob Brooks (400, 1:02), Aaron Croom (100, 11.4), Josue Dominguez (200, 24.04), Tyler Ferguson (triple jump, 37-1), Josh Foxx (high jump, 5-8), Will Ledford (300 hurdles, 49.4), Christian Michaglo (110 hurdles, 18.4),; Marcus Thomas (shot put, 36-9) and Tyler Warnix (discus, 88-11).

The 4x100 relay team of Cody Baker, Croom, Dominguez and Foxx won in 47.58), while the 4x400 relay team — its members names were not reported — won in 3:53.

For Coahulla Creek’s girls, Ashton Patterson won the discus (82-0) and the shot put (30-0).

The Lady Colts’ other individual winners were Evelyn Botello (1,600, 6:10), Taylor Graham (200, 26.14) and Madeleine Kalafut (400, time unreported). The 4x100 relay team of Hailey Gilbert, Graham, Kalafut and Kennedy Pippen won in 1:02.