March 8, 2013

Prep roundup: Mountaineers stand ground, beat Phoenix

From Staff Reports
sports@daltoncitizen.com

— North Murray High School boys soccer coach Matt Chambers saw a lot of character in the Mountaineers’ home win Thursday.

He also saw his goalkeeper save the game.

After playing to a 1-1 tie through regulation and overtime, North Murray won 7-6 on penalty kicks against Region 5-3A foe Sonoraville.

Ismael Cruz’s goal in the 74th minute tied the game for the Mountaineers (3-1, 3-0). In the penalty-kick shootout, North Murray goalkeeper Manuel Gonzalez blocked the fifth shot to preserve a 3-3 tie through the first five attempts.

“The first five, we had two misses,” Chambers said. “Basically he had to save the fourth and fifth shots. They missed the fourth and he blocked the fifth.”

After the teams each made attempts through three rounds of sudden death, North Murray’s Aaron Mendez made his and Gonzalez made a save on Sonoraville’s attempt.

Antonio Maldonado, Humberto Orozco, Victor Iturbero, Jacob Dotson, Dylan Duffy and Alexis Solorzano also made their penalty kicks for North Murray.

“Just for us, it was really a character game,” Chambers said. “(Sonoraville) got a beautiful goal that barely bounced off the top bar and went in. We stuck together, got the equalizer and rode with it to get into PKs.”

Sonoraville girls 3, North Murray 2: After trailing 3-0 at halftime, the Lady Mountaineers (0-3, 0-3 Region 5-3A) nearly tied the game.

Megan Pittman and Victoria Jacobo each scored a second-half goal for North Murray, while Amber Bandy had eight saves.

Northwest JV boys 2, Dalton 0: Edward Infante scored both goals for the host Bruins (2-1) — one in each half — with assists from David Franco and Brandon Jimenez, while goalkeeper Rigo Martinez made five saves to secure the shutout.

Baseball



North Murray 5, Union County 4: Cole Vaughn was the winning pitcher and helped his cause with a two-run hit in the sixth inning that gave the Mountaineers (2-3) the lead for good.

Union County built a 3-0 lead in the second inning on a double and five walks, but North Murray cut the lead to 3-1 in the fourth then scored four more runs in the sixth on Vaughn’s hit and the Panthers’ errors. Union County threatened in the bottom of the seventh, picking up a run, but Jared Campbell secured the save.

“They came to our place first game of season and beat us, so anytime you can get a little revenge it’s a good thing,” North Murray coach Steve Granger said. “We’re starting to swing the bats a little better and seeing the kids’ confidence level improve, so I feel like we’re headed in the right direction.”

Heritage-Catoosa 2, Coahulla Creek 1: The Colts (1-3) were held to two hits in the loss in Varnell, with Blake Phillips scoring their only run after reaching on an error, advancing to second on a passed ball, going to third on a fielder’s choice and coming home on another passed ball.

Braiden Jacobs took the loss, allowing both runs on four hits and two walks while striking out four in as many innings of work. Zack Glines allowed four hits and struck out two in three innings of relief.

Darlington 17, Christian Heritage 5: The Lions (2-3) dropped their Sub-region 6A-A opener at home.

Spencer Robbins went 2-for-4 with an RBI, Nich Bartley was 2-for-4, and Jake Stokes, Tre Mason and Ian Robbins each drove in a run.

Michael McKinney pitched six innings and allowed three earned runs. Nich Bartley, Chase Tidwell and Tyson Cooper combined to pitch the seventh, when Christian Heritage allowed seven runs.

Calhoun 13, Dalton 1: The visiting Catamounts (1-3) didn’t have any hits and lost for the second time this season to the Yellow Jackets.

Grant Sane had Dalton’s lone RBI, driving in Charlie Martin with a fielder’s choice.

Michael O’Brien started for the Cats. He pitched two innings, allowing five runs off two hits and seven walks while striking out two. Jake Roberts pitched two innings, allowing eight runs off nine hits and one walk.



Golf



Ringgold JV boys 194, Dalton 186: At Dalton Golf and Country Club, the Cats were led in the loss by eighth-graders Addison Lambert — his 5-over-par 41 was good for medalist honors — and Davis Kirk (49), while Matthew Franey (50) and Allen Sanchez (54) also had counting rounds.

• Southeast Whitfield and North Murray did not report results from their scheduled varsity match at Indian Trace by The Daily Citizen’s deadline.



Tennis



Dalton boys 5, Southeast 0: The Cats (3-0, 2-0 Sub-region 7B-4A) rolled at home behind singles wins from No. 1 Jacob Johnson, 6-4, 6-3, No. 2 Nathan Bryant, 6-1, 6-4, and No. 3 B.J. Rowland, 6-2, 6-1, plus doubles wins from No. 1 P.K. Bhatter and Efra Uscanga, 6-1, 6-1, and No. 2 Sam Dyer and Thomas Delay, 6-2, 6-0.

Dalton girls 5, Southeast 0: The Lady Cats (3-0, 2-0 Sub-region 7B-4A) dropped just one game in the rout at home, getting singles wins from No. 1 Courtney Morton, 6-0, 6-0, No. 2 Kara Pendley, 6-0, 6-0, and No. 3 Anna Grace Wilson, 6-0, 6-0, plus doubles wins from No. 1 Sheridan Fromm and Mary Snipes, 6-0, 6-0, and No. 2 Rachel Bakker and Caroline Calfee, 6-0, 6-1.

North Murray boys 3, Coahulla Creek 2: North Murray earned the Region 5-3A victory at home with singles wins from No. 1 Drew Mosteller, 6-1, 6-3, plus a sweep of doubles as No. 1 Jacob Ledford and Alex Ellis won 6-2, 6-4 and No. 2 Wesley Ross and Mark Lents won 6-4, 6-6 (7-5).

Winners for Coahulla Creek (6-1, 6-1) were No. 2 Jake Mathis, 6-3, 6-0, and No. 3 Alex Jarjoura, 6-1, 6-3.

Coahulla Creek girls 3, North Murray 2: The victorious Lady Colts (4-3, 4-3 Region 5-3A) earned the road victory with singles wins from No. 1 Erin Orem, 6-0, 6-0, and No. 2 Katherine Sheppard, 6-1, 6-1, plus a doubles win by No. 2 Kennedy Chandler and Olivia Hughes, 4-6, 6-4, 6-4.

North Murray got a singles win from No. 3 Hannah Abdelrazzaq, 6-3, 6-4, along with a doubles win from No. 1 Lindsey Ray and Andrea Dunn, 6-3, 6-4.

Christian Heritage girls 4, North Cobb Christian 1: Playing at Lakeshore Park in Dalton, the Lady Lions won their first match as a member of the Georgia High School Association and Sub-region 6A-A. They got singles wins from No. 1 Tegan McEntire, 8-6 in pro-set play, No. 2 Claudia Brumlow, 8-4, and No. 3 Sarah Pippin, 8-6, plus a doubles win from No. 2 Courtney Pirkle and Sydney White, 8-2.

North Cobb Christian boys 5, Christian Heritage 0: The Lions dropped their season and sub-region opener at Lakeshore Park.

Northwest girls 5, Heritage 0: The Lady Bruins (2-1, 2-0 Sub-region 7B-4A) swept in Ringgold with singles wins from No. 1 Emma Jones, 6-2, 6-3, No. 2 Gracie Cansler, 6-1, 6-2, No. 3 Sara Richards, 6-3, 6-3, plus doubles wins from No. 1 Sydney Wagner and Alli Wagner, 6-0, 6-6 (7-5), and No. 2 Valerie White and Halley Henderson, 6-1, 6-3.

Heritage boys 3, Northwest 2: Winners in the Sub-region 7B-4A loss for the host Bruins (1-2, 1-1) were No. 3 Lane Watson, 4-6, 6-4, 6-1, and No. 2 Blake Frankenberger and Cody Bourff, 6-0, 8-6.

Pepperell 3, Murray County 2: The Lady Indians (2-2) lost at home but got a singles win from No. 1 Gabbie Bordelon, 6-3, 3-6, 6-4, as well as a doubles win from No. 2 Chloe Brown and Kailey Webb, 6-3, 6-7, 7-6.

Pepperell boys 5, Murray County 0: The Indians remained winless four matches into the season.

Dalton JV boys 5, Trion 0: The Cats swept on the road with singles wins from No. 1 Robert Enck, 8-4, No. 2 Peter Sigmon, 8-0, and No. 3 Jake Myers, 8-1, plus doubles wins from No. 1 Patrick Hayes and Werner Braun, 8-2, and No. 2 Evan Pope and Riley Gunn, 8-1.

Dalton girls 4, Trion 1: The Lady Cats swept singles with wins from No. 1 Shelby Fromm, 8-0, No. 2 Olivia Dinges, 8-2, and No. 3 Kate Adams, 8-2. In doubles, No. 2 Macy Burgess and Bianca Salaises won 8-4 for Dalton.



Track and field



• Coahulla Creek’s boys and girls teams won a three-school meet against Ringgold and Lakeview-Fort Oglethorpe in Varnell. The Colts scored 67 points to beat the Tigers (53) and Warriors (46). The Lady Colts won with 62 points, with LFO (58) and Ringgold (38) trailing.

For Coahulla Creek’s boys, Caleb Carlson won the 3,200-meter run with a time of 12 minutes, 12 seconds. Also winning for the Colts were Josh Foxx (long jump, 18 feet, 9 inches; high jump, 5-10), Cordarius Tarver (shot put, 41-3), Garrett Kelley (pole vault, 9-0) and Christian Michaelo (110 hurdles, 20.2).

Winning for the Lady Colts were Atianza Smith (long jump, 16-3; triple jump, 32-2; 100, 13.35), Ashton Patterson (shot put, 30-0; discus 76-6) and Brysten Pippin (pole vault, 7-6).

• Southeast’s girls won a three-school meet at home with Calhoun and Murray County, while the Raiders finished second. The Lady Raiders scored 106 points, ahead of the Lady Yellow Jackets (67) and Lady Indians (19). Calhoun’s boys scored 107, with Southeast (47) and Murray County (37) following.

Winning for the Lady Raiders were Kayleen Mullins (triple jump, 29-1; high jump, 4-8; 200, 30.06); Wendy Perez (shot put, 31-3; discus, 92-5); Anissa Sosebee (110 hurdles, 19.0); Stephani Paramo (300 hurdles, 58.60) and the 4x100 relay team of Hannah Ridley, Kara Felts, Mullins and Sosebee (56.28).

Winning for the Southeast boys were Chas Payne (triple jump, 38-8 1/4) and Jayro Perez (discus, 133-9). Winning for the Indians was Anthony Martinez (1,600, 5:15; 3,200, 11:23).

• The following scheduled meets were not reported by The Daily Citizen’s deadline: Dalton at Gordon Central and North Murray at Sonoraville.